O Slunovratu

Slovo "slunovrat" je už 10 let spojeno nejen s pojmenováním dnů, které symbolicky označují největší a nejmenší vzdálenost Slunce od Země. Slunovrat, to je od roku 2008 také skupina lidí, kteří jsou členy divadelního souboru Slunovrat. Ten není obyčejným nebo snad "normálním" souborem. Ani být nemůže. Proč, to napovídá poslání Slunovratu:

Sbližovat "běžný" svět a svět lidí s hendikepem. 

Tím hendikepem je mentální postižení herců ze Slunovratu, se kterým se ve svém životě musí všichni vypořádat. Ale nejsou na to sami. V civilním životě jsou jim oporou jejich nejbližší, v životě uměleckém je na jejich cestě provázejí divadelní pomocníci, kteří si pokládají za čest s umělci ze Slunovratu spolupracovat. 

Rok 2018 je pro Slunovrat rokem výjimečným, protože je rokem výročním. Ve středu 8. října 2008 se herci ze Slunovratu poprvé postavili na jeviště hradecké Filharmonie, aby společně s Jiřím Pavlicou a jeho Hradišťanem ukázali zaplněné Filharmonii první ze svých vystoupení, která se v následujících 10 letech stala očekávanými uměleckými a společenskými událostmi v Hradci Králové. Umělečtí partneři se v jednotlivých letech měnili i opakovali, stejně tak zůstávali i měnili se herci ve Slunovratu. Beze změny ale zůstal po celých 10 let duch Slunovratu, plný radosti a kamarádství.