Slunovrat a Hradišťan

Slunovrat, Jiří Pavlica a cimbálová muzika Hradišťan

Filharmonie Hradec Králové, 8. 10. 2008 

"Pozdraveno budiž světlo
Světlo ve tmě svítí
tma je nepohltí
To světlo osvěcuje každého člověka
Pozdraveno budiž světlo"

verše Jana Skácela 


"Nezvyklé spojení představení hendikepovaných dětí a populárního cimbálového souboru Hradišťan Jiřího Pavlici ve středu doslova natřískalo publikem sál královéhradecké filharmonie. Děti z divadelního souboru Speciální školy v Hradci Králové se skvělými muzikanty v pozadí předvedly, co se jen tak nevidí.

V jednoduše spíchlých krojích, s jednoduchými rekvizitami, jako jsou džbánky, červené svítilny či věnce na hlavách dívek, dokázaly dodat lidovým songům Hradišťanu a poezii Jana Skácela další rozměr. Rozměr křehkého, zranitelného umění, které je daleko od šoubyznysu vycvičených dětských mažoretek. Hendikepované děti uhranuly diváky prostotou a přesto jakousi pompézností výstupů na známé hity Hradišťanu z cyklu O Slunovratu. Jejich taneční a pohybové etudy hovořily beze slov o lásce, o zemi, o vodě.

Tedy o tom, co vnímáme všichni bez rozdílu a navzdory svým různým hendikepům. Představení, jehož některé momenty vehnaly do očí některých diváků i slzy, sklidilo bouřlivé ovace sálu. Děti s cimbálovkou za zády nakonec zvedly diváky na několik minut ze sedadel. Dlouhý potlesk patřil hlavně jim. Jednoho z účinkujících chlapců dokonce těšil tak, že při mávání a skákání vstříc publiku zdevastoval i květinu, kterou za svůj výkon dostal."

Petr Broulík, říjen 2008.